Church Leadership & Committees

* To be elected by committees

Church CouncilAdministrative MinistriesOther Ministry Areas

Church Council

PastorRev. Michael W. Vollmer
ChairBernie Eash
Vice ChairSteve Clark
Recording SecretaryWendy Pangle
Membership SecretaryMichelle Brokaw
TreasurerSandi Clark

Administrative Ministries

Board of TrusteesGayle Brokaw
Financial MinistriesJohn Friedel
Lay Leader / Lay LeadershipKarin Davis
Lay Member to Annual ConferenceBernie Eash
MemorialKathy Knautz
MissionsSteve Clark
Staff-Parish Relations CommitteeMichael Davis
WorshipPastor Michael

Board of Trustees

* Steve Clark, Chair
Term ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 of
202020212022
Al BontragerGayle BrokawBarb Parker
Gary MillardSteve ClarkBrian Palmer
Jim ShearsSandy Hunter

Financial Ministries

John Friedel, Chair
Board of Trustees representativeGayle Brokaw
Church Council ChairBernie Eash
Council RepresentativeDon Eby
Financial SecretariesBill Cripe
Michele Cripe
Lay LeaderKarin Davis
Lay Member to Annual ConferenceBernie Eash
Memorial Committee representativeSarah McCall
Remitting TreasurerSandi Clark
Staff-Pastor Relations Committee representativeMichael Davis

Lay Leadership Ministries

Pastor Michael, Chair
Karin Davis, Lay Leader
Term ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 of
202020212022
Florence SchrockHayla MostromJim Weatherbee
Dick ThompsonWendy Pangle

Memorial Ministries

Kathy Knautz, Chair
* Sarah McCall, Treasurer
Term ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 of
202020212022
John FriedelPat EasterdayJan Rhoade
Mary MillardStan EldridgeGale Miller
Joyce YoderMary HerendeenSarah McCall
Kathy Knautz

Missions Committee

Steve Clark, Chair
Global representativeSharon Clark
Local representativeBev Nicholas
Food Pantry representativeTBD
Emmaus 4th Day representativeTBD
“We Care” representativeTBD
Remitting TreasurerSandi Clark

Staff-Parish Relations Committee

Michael Davis, Chair
Karin Davis, Lay Leader
Bernie Eash, Lay Member to Annual Conference
Term ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 ofTerm ending Dec 31 of
202020212022
Bill CripeMichael DavisChris McCall
Cathy CarpenterTom MillerShauna Palmer
Shone RhynerDianne RanglerMarsha Morris

Worship

Pastor Michael, Chair
Mary BowersBarb BungartSharon Clark
Karin DavisSarah McCallTom Miller
Laurel RarickShone Rhyner

Certified Lay Servants

Mary Bowers
Michelle Brokaw
Barb Bungart
Cathy Carpenter
Steve Clark
Bernie Eash
Kathy Knautz
Barb Parker
Jan Rhoade
Shone Rhyner

Connectional Ministries

Hansel & Gretel Preschool LiaisonsShone Rhyner
Sarah Vollmer
Scouting
Troop #407:
Scout Master Mike Collins
Boy Scouts, Treasurer Kim Haller
Scout Committee ChairMike Collins
Scout Advancement ChairDiana Weed
Scout SecretaryJulie Meyer
ChaplainRod Chupp
CUMC Charter Org. Rep.Gayle Brokaw
Pack #407:
Cub MasterBen Pant
Cub Scouts, TreasurerDavid Martinson
Cub Committee ChairDavid Martinson

Communications

Bulletins/NewsletterSandi Clark
e-Ministry CoordinatorKarin Davis
Assistant e-Ministry CoordinatorMichelle Brokaw
“Sign Sermons:”Hayla Mostrom
Writers' Group FacilitatorShone Rhyner

Christian Education

Bible StudiesBarb Bungart
Pastor Michael
CampingSteve Clark
Confirmation ClassKathy Knautz
Junior ChurchCathy Carpenter
Carmita Hunter
Hayla Mostrom
Dianne Rangler
Sunday School Teachers
Adult ClassMichele Cripe
Join-Us ClassDon Eby

Missions

General
CoordinatorSteve Clark
Global
Native American AdvocateMary Bowers
Samaritan’s Shoeboxes CoordinatorSharon Clark
Local
Christmas Baskets CoordinatorSharon Clark
Heather Fannin
Covered Bridge Days CoordinatorLynda Hart
Emergency Children’s BagsBev Nicholas
Fairview LC (Communion)Emmaus 4th Day
Food PantryAl & Ardell Bontrager
Erv & Connie Heidbrink
Prayer Shawl MinistersChristy Friedel
Barb Parker
"Secret Pals"Michele Cripe
“We Care”
- CardsZoë Sayer
Leann Sayer
- Prayer ChainSandi Clark
Building Hope Free Store CoordinatorWendell Moyer
Parish NurseChristy Friedel
Relay for Life CoordinatorDick Thompson

Services

CountersDon Eby
Jan Rhoade
Grounds & GardensErv/Connie Heidbrink
Mike Morris
Kitchen
AdministratorBev Nicholas
Emergency MealsBev Nicholas
Family CelebrationsCathy Carpenter
Carmita Hunter
Fellowship Timecommittee chairs & volunteers
Funeral LuncheonsMarcia Morris
Special EventsEmmaus 4th Day
SextonDick Thompson
Stephen Minister Friends CoordinatorDianne Rangler

Worship Design Team

Altar Design CoordinatorBarb Bungart
Jan Rhoade
Communion StewardJan Rhoade
Head UsherDon Eby
Music Ministries
Chancel ChoirSharon Clark
PianistsDavid Wolf
Sharon Clark
Sound Technician / Hearing DevicesDick Thompson